جمعه 4 فروردين 1402 _ 02 رمضان 1444 _ 24 مارس 2023
فارسی | English
  گروه علوم ورزشی

گروه علوم ورزشی
 


تاریخچه گروه:
گروه آموزشی علوم ورزشی فعالیت خود را از سال 1380 با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) و ارائه دروس عمومی تربیت بدنی 1و2 به دانشجویان رشته های دیگر دانشگاه شروع کرد. در سال‌های 1383 و 1384 به ترتیب با  جذب 30  و 60 نفر دانشجوی دختر و پسر در مقطع کارشناسی پیوسته علوم ورزشی فعالیت‌های آموزشی گروه توسعه بیشتری یافت. این گروه در سال‌های 86، 87 و 88 در گرایش فیزیولوژی ورزشی دانشجو پذیرش نمود. با اخذ مجوز پذیرش دانشجو در گرایش‌های مدیریت ورزشی و رفتار حرکتی برای سال تحصیلی 89-1388، تعداد گرایش‌های این گروه در مقطع کارشناسی به سه گرایش افزایش یافت. از سال 1392 نیز با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی (گرایش‌های فعالیت بدنی و تندرستی و فیزیولوژی ورزشی کاربردی) شده است. در حال حاضر نیز، تعداد 219 دانشجو (185 نفر کارشناسی و 34 نفر کارشناسی ارشد) در این رشته مشغول به تحصیل می‌باشند.
لازم به ذکر است که این گروه به دلایلی همچون بهره‌مندی از اساتید مجرب و به‌نام، زیرساخت‌های مناسب از جمله آزمایشگاه مجهز علوم ورزشی و اماکن و تجهیزات ورزشی متنوع و به روز، همکاری و تبادل اطلاعات علمی با موسسات و مراکز آموزشی-تحقیقاتی معتبر و انجام تحقیقات کاربردی مشترک، چاپ مقالات متنوع و دارای ضریب تاثیر بالا توسط اساتید گروه و تربیت دانشجویان متعدد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با سابقه دستیابی به رده‌های عالی علمی و تحصیلی بالا، در حال حاضر به عنوان یکی از قطب‌های علوم ورزشی در شمال غرب کشور مطرح می باشد و افتخار دارد که به عنوان یکی از گروه های آموزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از جایگاه بسیار خوبی در بین مراکز علمی و پژوهشی کشور برخوردار است.
 
کادر آموزشی:
لزوم بهره‌گیری از آموزش جامع و کامل برای دانشجویان و نیاز به بهره‌منـدی از دانش و تجربه اساتید مجرب و طـراز اول باعث گردید اقدامات لازم در جذب اعضای هیأت علمی در گرایش‌های مختلف علوم ورزشی در این گروه به انجام رسد و هم اکنون اعضای هیات علمی مطابق با مندرجات جدول زیر مشغول به کار می‌باشند.
 
لیست اعضای هیات عملی گروه از آدرس 
http://ed.azaruniv.ac.ir/?PageID=14 قابل مشاهده هست( منو ها صفحه اعضای هیات علمی ) 

 
امکانات اداری، آموزشی و پژوهشی گروه:
آزمایشگاه علوم ورزشی:
گروه علوم ورزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از سال 1391 در راستای نیل به اهداف آموزش عالی خود موفق به تأسیس، راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه علوم ورزشی گردید. این آزمایشگاه با مساحت 500 مترمربع به لوازم و وسایل آزمایشگاهی تخصصی ذیل تجهیز شده است:
 
نام وسیله ( فارسی ) ردیف
نوارگردان 1
دستگاه ارزیابی ترکیب بدن 2
دوچرخه کارسنج 3
دستگاه دوره بی پاسخی روانشناختی 4
دستگاه زمان بندی پیش انطباقی 5
کالیپر سنج 6
دستگاه ادراک عمق و رنگ 7
ترازوی دیجیتال 8
گونیامتر 9
 
انتشار نشریه علمی ـ تخصصی
 حضور و فعالیت اعضای هیأت علمی گروه باعث گردید اقدام لازم جهت توسعه و ترویج دانش با چاپ نشریه علمی انجام پذیرد. در همین راستا گروه علوم ورزشی موفق به اخذ مجوز چاپ و انتشار فصلنامه علمی - تخصصی «علوم کاربردی ورزش و تندرستی» شده است که تا کنون دو شماره از آن منتشر شده و تلاش می شود به زودی مجوز علمی- پژوهشی آن نیز اخذ شود.
 
آدرس الکترونیکی نام نشریه
http://jassf.azaruniv.ac.ir/ علوم کاربردی ورزش و تندرستی
 
 
برگزاری همایش‌های علمی
طی فعالیت گروه علوم ورزشی، همایش‌های زیر به نحو باشکوه و با شرکت اساتید، دانشجویان و پژوهشگران حوزه علوم ورزشی از سراسر ایران توسط این گروه برگزار شده است:
  • اولین همایش ملی علوم کاربردی ورزش و تندرستی- 16 مهر 1394
  • دومین همایش ملی علوم کاربردی ورزش و تندرستی- 8 مهر 1395

 
تأسیسات و امکانات ورزشی
رشته علوم ورزشی با توجه به ماهیت برنامه درسی خود از دروس نظری و عملی تشکیل شده و جهت انجام تمرینات ورزشی و نیز به عمل رساندن آموخته‌های نظری لازم است تا دانشجویان علم را با عمل آمیخته و آنچه را در کتب و کلاس‌های درس می‌آموزند، در سالن‌ها و مراکز مختلف ورزشی به عمل درآورند. در همین راستا و برای اغلب رشته‌های ورزشی همچون فوتبال، والیبال، بسکتبال، شنا، دو و میدانی، بدمینتون و غیره امکانات لازم در محیط دانشگاه فراهم شده است و گروه علوم ورزشی در یک تعامل نزدیک و صمیمانه با اداره کل تربیت بدنی دانشگاه از این امکانات ذیل جهت برگزاری کلاس‌های عملی دانشجویان بهره می‌گیرد:
سالن شماره یک: دارای امکاناتی جهت برگزاری کلاسهای فوتسال، هندبال، بسکتبال، والیبال، بدمینتون، کشتی، ژیمناستیک و بدن‌سازی همراه با امکانات جانبی همچون دوش و رختکن و غیره است.
سالن شماره دو (اردوگاه): دارای امکاناتی جهت برگزاری کلاسهای فوتسال، هندبال، بسکتبال، والیبال، تنیس روی میز و نیز زمین چمن کوچک است.
سالن ورزشی پردیس خطیب (واقع در خیابان ورزش تبریز): دارای امکاناتی جهت برگزاری کلاسهای فوتسال، هندبال، بسکتبال، والیبال است.
زمین فوتبال و پیست دو و میدانی: زمینی استاندارد به ابعاد 70*110 متر به همراه پیست دو و میدانی (خاک آجرسفال) به مساحت تقریبی 4000 متر مربع
استخر سرپوشیده فجر: استخر استاندارد به ابعاد 5/12*25 متر جهت برگزاری کلاسهای شنا و نجات غریق
 
راهبرد گروه علوم ورزشی (افق چشم انداز گروه در سال های آتی)
۱- ارتقای جایگاه گروه در دانشکده و دانشگاه
2- توسعه گروه و ارتقای آن به دانشکده
۳- ارتقاء سطح کیفی آموزش، پژوهش و فناوری گروه علوم ورزشی به منظور کسب جایگاه ممتاز و برتر علمی در کشور
۴- ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه پایدار در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری در حوزه‌های مختلف علوم ورزشی
۵- ایجاد محیطی صمیمی و حمایتی در میان اساتید، دانشجویان و پژوهشگران
۶- توسعه آموزشی و تحقیقات با رویکردهای تولید ثروت و کارآفرینی
۷- ایفای نقش محوری در توسعه تربیت بدنی و علوم ورزشی در سطح ملی و منطقه‌ای
۸- فراهم سازی بستری مناسب برای تعامل پویا و سازنده با سایر مراکز علمی داخل و خارج کشور
۹- ایجاد محیطی علمی و فرهنگی برای رشد و شکوفایی استعدادهای گوناگون دانشجویان در زمینه‌های علمی، پژوهشی و کارآفرینی در مسیر رشد و اعتلای کشور
10- برگزاری همایش علوم کاربردی ورزش و تندرستی در سطح بین المللی

 
 ورود
نام کاربری:  
کلمه عبور:  
 
کلمه عبور را فراموش کردم
عضویت