جمعه 4 فروردين 1402 _ 02 رمضان 1444 _ 24 مارس 2023
فارسی | English
  گروه مطالعات خانواده


معرفی رشته مطالعات خانواده دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

دیباچه

خانواده از دیدگاه اسلام، بنیادی‌ترین واحد اجتماع و منبع اصلی انتقال ارزش‌ها و سنت‌های اجتماعی و مذهبی است. از همین رو مطالعه همه جانبه این واحد اجتماعی در ابعاد مذهبی، روانی، تربیتی و اجتماعی و حقوقی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است؛ مطالعه‌ای که بر مبنای تفکر اسلامی و به شکل منظم و سیستماتیک انجام گرفته باشد و ساخت و کارکرد خانواده را در ابعاد وسیع فرهنگ اسلامی بررسی نماید. رشته مطالعات خانواده بر پایه همین نیاز تدوین شده است. در واقع فارغ‌التحصیلان این رشته تلاش می‌کنند با بررسی‌های دقیق، جوابگوی نیاز‌ها و مشکلات جامعه در خصوص خانواده باشند

تاریخچه

رشته مطالعات خانواده در سال 1376 با پذيرش اولين دانشجويان اين رشته در دوره روزانه، فعاليت آموزشي خود را آغاز نموده است. اضافه مي نمايد دوره شبانه اين رشته در مقطع كارشناسي از سال 1392 در پرديس تبريز دانشگاه راه اندازي شده است.   این رشته در حال حاضر و در سطح کشور فقط در دو دانشگاه یعنی دانشگاه الزهرا و دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در مقطع کارشناسی داير می باشد. 

مقطع تحصیلی

کارشناسی

ظرفیت پذیرش

50 نفر در هر سال تحصیلی

اهداف رشته

اين رشته به مطالعات و بررسي سيستماتيک و علمي خانواده ها از ديدگاه فقهي ، حقوقي ، اجتماعي ، روانشناسي بر مبناي تفکرات اسلامي خواهند پرداخت و مجموعه اي هماهنگ از فعاليت هاي پژوهشي و آموزشي است که موجب احاطه و دستيابي دانشجو به آثار علمي ، تهيه متون تحقيقاتي و نوآوري و کمک به تعمق اطلاعات ، پيشرفت و گسترش مرزهاي دانش در زمينه خانواده خواهد بود. هدف اين رشته عبارت است از تربيت و تقويت افراد کارشناس جهت مشاوره و رسيدگي به مسائل خانواده در سطح کارشناسي ، تقويت و توسعه مطالعات و تحقيقات دانشگاهي در زمينه مسائل خانواده که زيربناي آن تفکرات و جهان بيني اسلامي است، کمک به تربيت افراد متخصص در امر خانواده با آشنايي به علوم روانشناسي ، علوم تربيتي ، علوم اجتماعي ، فقه و حقوق در اسلام در سطح دکتري و تقويت و تعميق بينش هاي علمي و تحقيقاتي در مسائل خانواده به منظور تغيير مي باشد.

 

توانمندی های رشته

نقش و توانايي در اين رشته عبارتست از : تربيت و تقويت افراد کارشناس در زمينه حقوقي و اجتماعي ، تربيت افراد کارشناس در مراکز مشاوره آموزش و پرورش و آموزش عالي ، آموزش کارشناسان به منظور ايجاد کانون هاي مشاوره خانواده در کل جامعه ، تربيت و تقويت نيروي مورد نياز سازمان بهزيستي جهت امداد و مددکاري.

 

کاربرد رشته

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز مشاوره وزارت آموزش و پرورش ، سازمان بهزیستی و مراکز مشاوره خصوصی و دولتی فعالیت نمایند .

تعداد دروس دوره

140

نام دروس دوره

دروس اصلی :


قواعد صرف عربی، قواعد نحو عربی، تجزیه و ترکیب، ترجمه و درک متون عربی، مأخذشناسی اسلامی، اصول فقه، حقوق اساسی، آشنائی با کلیات علوم قرآنی و حدیث، تربیت در اسلام، روانشناسی عمومی، آسیب‌شناسی روانی، روانشناسی اجتماعی، مبانی جامعه‌شناسی مفاهیم اساسی،‌مبانی مددکاری اجتماعی، ریاضیات پایه، مبانی جمعیت‌شناسی .


دروس تخصصی :

 

متون تخصصی فقه، فقه تطبیقی، قواعد فقه، تفسیر موضوعی قرآن در زمینه‌های حقوق متقابل افراد خانواده نسبت به هم، ارث، وصیت، طلاق، حدود، دیات، قصاص و شهادت، روانشناسی تربیتی، بهداشت روانی، مسائل نوجوانان و جوانان، خانواده درمانی، روانشناسی رشد کودکی، جامعه‌شناسی خانواده،‌ جامعه‌شناسی روستایی، جامعه‌شناسی تاریخی خانواده، آمار و احتمال،‌ روش تحقیق نظری، روش تحقیق عملی، زبان تخصصی، آسیب‌شناسی اجتماعی، حقوق مدنی،‌ کارورزی .

 

 

 

معرفی رشته مطالعات زنان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

دیباچه

در دو دهة اخير مراكز دانشگاهي جهان شاهد پديد آمدن و رشد جديد و با اهميتي تحت عنوان مطالعات زنان بوده اند. اين رشته كه به صورت ميان رشته اي و با پيوند موضوعي با رشته هاي مختلف علوم انسان تأسيس گشته بسرعت گرايشهاي متعدد تئوريك و كاربردي يافته و گستردگي فراواني به لحاظ محتوايي داشته است .


رشتة مطالعات زنان در پي اين باور بوده است كه در اثر قرون متمادي حاكميت ديدگاههاي منفي و متحجرانه نسبت به زنان از ابعاد گوناگون انساني ، خانوادگي و اجتماعي و وجود محروميتهاي جدي سبب شده كه امروزه بناچار براي اصلاح اين معضل به مسئلة زن توجه خاصي مبذول شود و رشته مطالعات زنان با هدف تربيت كارشناسان، مشاوران و مديران صاحب نظر در عرصه هاي مختلف اقتصادي،فرهنگي و اجتماعي كه توانمندي ارائة طريق در مسائل مربوط به زنان را داشته باشند و بتوانند ديدگاههاي متعادل جنسيتي را در كلية سطوح اجرائي و سياستگذاري كشور ارائه كنند گشايش يابد .

تاریخچه

این رشته در مورخه 2/11/1393 به شماره نامه 202881/22/2 مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش زن در خانواده را دریافت و به حول و قوه الهی از نیمسال اول سال تحصیلی 94-95 فعالیت خود را با پذیرش اولین دوره دانشجویان شروع خواهد نمود.

مقطع تحصیلی

کارشناسی ارشد

ظرفیت پذیرش

9 نفر در هر سال تحصیلی

اهداف رشته

 - معرفي شاْن و نقش زن در جهان هستي از ديد گاه اسلام
-
تربيت نيروي انساني متخصص درجهت آموزش و پژوهش در امور زنان
-
تربيت نيروي انساني جهت سياست گذاري مطلوب در سطوح برنامه ريزي كشور
-
تقويت بينش علمي نسبت به مسئلة زن جهت اصلاح نگرشهاي اجتماعي و فرهنگي

توانمندیهای رشته

تربيت كارشناس در امور زنان جهت مشاوره در كلية سطوح اجرايي كشور
-
تربيت كارشناس جهت اجراي طرحهاي مربوط به زنان در كلية سطوح
-
تربيت كار شناس جهت سياستگذاري و برنامه ريزي در امور بانوان
-
طرح مواضع كلي بينش اسلامي نسبت به زن به صورت علمي در سطح دانشگاهي براي اولين بار در ايران و جهان

کاربرد رشته

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز مشاوره وزارت آموزش و پرورش ، سازمان بهزیستی و مراکز مشاوره خصوصی و دولتی فعالیت نمایند .

تعداد دروس دوره

32 واحد

نام دروس دوره

برنامه آموزشی این دوره شامل ۳۲واحد به این شرح است:

۱- دروس اصلی: ۲۰واحد

۲- دروس تخصصی گرایش: ۸واحد

۳- پایان نامه: ۴واحد

۴- دروس پیش نیاز (در صورت لزوم ): ۱۰واحد

 

 


 
 ورود
نام کاربری:  
کلمه عبور:  
 
کلمه عبور را فراموش کردم
عضویت